Produkcja

Produkcja

Produkcja

Według dostępnych danych – średnia wielkość produkcji z pięciu ostatnich zbiorów oliwek to 2.531.600 ton, z czego 541.920 ton było wyprodukowane w Hiszpanii (co stanowi 22% światowej produkcji). Źródło: COI – International Olive Council.

Hiszpania to także największy eksporter oliwek. Hiszpańskie oliwki znane są na całym świecie i trafiają na rynku zbytu do ponad 130 krajów.
Głównymi odbiorcami hiszpańskich oliwek są: USA, Włochy, Francja oraz Brazylia.

Swą dominującą pozycję Hiszpania zawdzięcza wysiłkowi i profesjonalizmowi całej branży, która łączy wieloletnią tradycję i wysoką jakość upraw z zastosowaniem nowoczesnych technologii w produkcji przemysłowej.

Tradycje uprawy drzew oliwnych sięgają czasów antycznych. Dzięki skrupulatnemu kultywowaniu tych tradycji – gaje, drzewa oliwne przetrwały do naszych czasów.
Oliwka (Olea) to około 35 gatunków drzew z rodziny oliwkowatych, rosnących w strefie umiarkowanej Europy, Afryce i Azji. W basenie Morza Śródziemnego uprawiana jest od wieków oliwka europejska (Olea europaea). Wiecznie zielone drzewa oliwne, osiągają wysokość 10 - 20 metrów. Nie lubią gruntów podmokłych - ale właściwie nawadniane podłoże zwiększa ilość owoców na drzewie.
95% gajów oliwnych rośnie na terenach bardzo suchych w ciepłym klimacie, ale dzięki współczesnej technologii i możliwościom – nowoczesne plantacje wykorzystują specjalistyczne systemy nawadniania, co doskonale przekłada się potem na jakość owoców.

Drzewa oliwne rosną bardzo powoli i zaczynają owocować dopiero po 10 latach. Są długowieczne, mogą żyć nawet 2000 lat!

Oliwkowe zbiory

Okres kwitnięcia drzew oliwnych przypada na początek maja. To wyjątkowy okres – białe, drobne kwiatki (esquimo) pokrywają szczyty drzew i cała plantacja wygląda jak przykryta warstwą śniegu. W odpowiednim momencie – następuje pora zbiorów. Większość oliwek jest zwykle zbierana ręcznie. Trzeba być przy tym ostrożnym, aby nie uszkodzić delikatnych owoców. Oliwki układane są cienkimi warstwami w specjalnie do tego przeznaczonych pojemnikach. Jedna osoba zbiera średnio 25-35 kg oliwek na godzinę w zależności od ich wielkości.

Zielone oliwki stołowe zbierane są w październiku, zanim całkowicie dojrzeją. Są wtedy jeszcze zielonkawe, ale ich miąższ zaczyna już mięknąć.
Czarne oliwki zbierane są w listopadzie i grudniu. Oliwki są wtedy w pełni dojrzałe i mają kolor ciemnozielony lub granatowy.

Oliwek nigdy nie zbiera się w deszczowe dni, gdyż w wilgotnej atmosferze są mniej sprężyste i bardziej narażone na uszkodzenia. Zebrane owoce są myte i segregowane. Niektóre są drylowane, czyli pozbawiane pestek, inne nadziewane. Następnie oliwki poddaje się procesom naturalnej konserwacji, zalewając je różnorodnymi roztworami (oliwa, solanka itp.). Tak przygotowane oliwki trafiają do opakowań, a następnie na nasze stoły.