FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Q?

Jak wybrać/kupić najlepsze oliwki?

A.

Wybierając oliwki warto kierować własnymi upodobaniami smakowymi. Jedni lubią zielone oliwki, inni czarne. Na pewno warto kupować oliwki z pewnego źródła – ze wskazanym producentem. Lepsze będą także oliwki kupowane na wagę niż te produkowane na masową skalę – ale w Polsce nie zawsze i nie wszędzie takie oliwki są dostępne. Istotne jest by kupować oliwki przetworzone możliwie jak najbardziej naturalnie, a więc bez szkodliwych dodatków i konserwantów – najlepiej te konserwowane tylko w solance, z dodatkiem soli morskiej (ewentualnie octu) czy oliwy. Wybór hiszpańskich oliwek daje gwarancję wyboru oliwek o najwyższej jakości.

Q?

Które oliwki są lepsze? Zielone czy czarne?

A.

Nie ma takiej zależności. To tylko kwestia indywidualnych upodobań. Zielone oliwki są bardziej wytrawne, nadają się świetnie jako dodatki np. do mięs. No i nie przypadkowo są nieodłącznym składnikiem drinka Martini Dry…
Czarne natomiast – są łagodniejsze w smaku, pozbawione goryczki, ale także doskonale smakują w wielu wersjach – czy jako dodatki do potraw czy jako samodzielna przekąska.

Q?

Ile oliwek dziennie można zjeść?

A.

Dietetycy i specjaliści dla utrzymania zbilansowanej diety rekomendują jedzenie 25 g oliwek dziennie, co jest równe 7 sztukom tych owoców, dając wartość odżywczą wynoszącą 37 kcal.

Q?

Do czego najlepiej dodawać oliwki?

A.

Oliwki tak naprawdę można dodawać do wszystkiego i wedle własnych upodobań. Są one świetne zarówno jako podstawowe składniki wielu dań czy dodatki do nich. Hiszpańskie oliwki można dodawać do różnych sałatek, makaronów, pizzy, do mięs i ryb. Warto pamiętać jednak – że jedzone samodzielnie są doskonałą, przegryzką, snackiem – idealną zdrową alternatywą dla chipsów czy innych kalorycznych snacków.
100 g oliwek to jedynie 150 kcal – czyli kilkukrotnie mniej niż alternatywne propozycje – np. chipów, smakowych orzeszków, których wartości kaloryczne oscylują wokół 450- 550 kcal w 100 g.
ZOBACZCIE NASZE PRZEPISY

Q?

Do jakiego polskiego dania będą pasować oliwki?

A.

To znowu kwestia indywidualnych gustów. Nie ma żadnych sugestii ani ograniczeń. Niemniej jednak oliwki świetnie komponują się z serami, makaronami, rybami, wszelkimi warzywami i owocami, a…nawet z czekoladą! A co do polskich dań – może nie ma co na siłę dodawać oliwek do tradycyjnego polskiego żurku czy bigosu – ale doskonale sprawdzą się w innych daniach, zależnych od inwencji czy kucharza. Warto zamienić ociekającą tłuszczem zasmażaną kapustę do popularnego schabowego na zdrową, lekką, wielowarzywną sałatkę z dodatkiem hiszpańskich oliwek!
ZOBACZCIE NASZE PRZEPISY

Q?

Czy każdy może jeść oliwki?

A.

W zasadzie tak – jeśli oliwki będą jedzone z umiarem.
Bardzo ważna rzecz - NIGDY NIE JE SIĘ OLIWEK SUROWYCH, ZARAZ PO ZERWANIU Z DRZEWA! By oliwki stały się jadalne – muszą zostać poddane specjalnym procesom przetwórczym, które uzdatniają je do spożycia. Dzienne spożycie oliwek powinno być zmniejszone w przypadku nadwagi lub nadciśnienia, a zwiększone w przypadku wyższego zapotrzebowania energetycznego organizmu.

Q?

Czy dzieci mogą jeść oliwki?

A.

Tak, jak najbardziej – jeśli chodzi o walory odżywcze. Oliwki są doskonałym składnikiem zbilansowanej diety także dla dzieci. Ale UWAGA! Mniejszym dzieciom nie należy podawać oliwek w CAŁOŚCI, gdyż małe dziecko, niewprawne w gryzieniu może się oliwką zakrztusić. Maluchom należy podawać zawsze oliwki zawsze po uprzednim ich rozdrobnieniu!

Q?

Gdzie w Polsce można kupić dobre hiszpańskie oliwki?

A.

W zasadzie - wszędzie. Szukając tych najlepszych, hiszpańskich, będących gwarantem jakości i smaku – warto zrobić rozpoznanie i udać się do specjalistycznych sklepików czy stoisk oferujących hiszpańskie oliwki od konkretnego producenta czy gospodarstwa. Kupując oliwki w masowych sklepach należy szukać oliwek z logo „Hiszpańskie Oliwki” na etykiecie, bowiem są to oliwki rekomendowane przez stowarzyszenie producentów hiszpańskich oliwek, strzegących najwyższych standardów jakościowych i smakowych.